Urządzenia zastępcze

Oczywiście zamiast elektronicznej niani można użyć innych urządzeń, które może będą przekazywały lepiej obraz, dźwięk czy ruch dziecka, jednak z pewnością nie będą tak uniwersalne i poręczne jak normalna elektroniczna niania.

Zamiast nadajników głosu w elektronicznej niani można użyć walkie-talkie, jednak jak już wiemy, częstotliwość działania i jakość przekazu może być delikatnie mówiąc niezadowalająca. Jeśli ktoś nie posiada tego typu urządzeń w domu, ich kupno specjalnie do tego przeznaczenia jest raczej bezsensowne, gdyż za tą cenę z pewnością można kupić znośnej jakości elektroniczną nianię.

Kolejną alternatywą jest kamera wideo ustawiona na statywie przy łóżeczku dziecka. Może ona być podłączona do domowego systemu kina domowego, telewizora czy komputera. Najłatwiej podłączyć to kablami, ale wtedy mobilność takiego zestawu jest praktycznie zerowa. Istnieje możliwość podłączenia wszystkiego bezprzewodowo, jednak koszt takiego rozwiązania będzie delikatnie mówiąc wysoki. I znów alternatywa w postaci normalnej elektronicznej niani wydaje się o niebo bardziej atrakcyjna.