Przyczyny śmierci noworodków

Medycyna ma możliwości całości

Niestety przyczynę śmierci noworodka udaje się ustalić tylko w jednej czwartej przypadków. Najczęściej przyczyną nagłego zgonu niemowląt są wrodzone wady lub nagłe infekcje, pozostałe przypadki kwalifikują się jako Zespół Nagłego Zgonu Niemowląt. Niestety medycyna nie jest w stanie w pełni wytłumaczyć syndromu śmierci łóżeczkowej. Naukowcy ciągle starają się wyjaśnić, czemu niemowlęta nagle umierają, ale jedyne co osiągnęli w tym temacie to płynne teorie, które są tylko przypuszczeniami.

Uszkodzenie pnia mózgu może powodować, że organizm

Jedną z przyczyn nagłej śmierci niemowlęcia może być uszkodzenie pnia mózgu. W pniu mózgu mieszczą się ośrodki podstawowych funkcji życiowych. Uszkodzenie pnia mózgu może spowodować, że organizm noworodka nie będzie w stanie rozpoznać, że na przykład zaczyna brakować mu tlenu. Może się to często zdarzyć, gdy na przykład maluch śpiący na brzuszku położy się na twarzy lub zakopie się buzią w pościeli.

Poniektórych niemowląt zawodzą

Kolejnym powodem śmierci łóżeczkowej niemowlęcia mogą być anomalie w kontroli ciśnienia krwi, które znacznie się obniża podczas snu u każdego noworodka. Niestety u niektórych niemowląt zawodzą mechanizmy regulacji ciśnienia krwi. Mechanizmy te włączają się wtedy, gdy ciśnienie krwi spadnie poniżej krytycznego poziomu.

Bezdech trwający dłużej aniżeli 20

Kolejną możliwą przyczyną nagłej śmierci dziecka może być bezdech, wywołany przez niedojrzały ośrodkowy układ nerwowy. Bezdech trwający dłużej niż 20 sekund może doprowadzić do śmierci noworodka. Ponadto dziecko podczas podnoszenia główki z pozycji na brzuchu we śnie, może zacisnąć sobie tętnicę szyjną. Kolejną przyczyną może być niedobór serotoniny. Jest to swego rodzaju neuroprzekaźnik, który jest niezbędny do prawidłowego przepływu impulsów nerwowych w mózgu.

Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, żadna z tych przyczyn nie została w pełni potwierdzona, a konkretne przyczyny śmierci łóżeczkowej wciąż nie są poznane.