Czym jest kleszczowe zapalenie mozgu i jak go uniknąć?

Ostatnio coraz więcej lekarzy przestrzega nas przed zbyt częstymi wycieczkami do lasu. Powodem paniki oraz licznych ostrzeżeń lekarskich jest zbyt duża liczba kleszczy, które atakują zarówno zwierzęta jak i ludzi. Lekarze oraz leśnicy przestrzegają, więc przed prawdziwą plagą, jaką są obecnie kleszcze a która rośnie niemal z roku na rok, sprzyjają temu stanowi rzeczy przyjazne dla tych pajęczaków warunki pogodowe, czyli łagodne zimy oraz sporo wilgoci.

Kleszcze to niewielkie pajęczaki, które zaliczane są do pasożytów zewnętrznych. Ukąszenie przez kleszcza, w porę niezauważone lub też zlekceważone może dość szybko przerodzić się w niebezpieczną chorobę noszącą nazwę borelioza. Borelioza to groźna choroba wielonarządowa zakaźna. Jest ona dość trudna do wyleczenia, dlatego też warto wybierając się na wycieczkę do lasu zabezpieczyć się odpowiednio przed tym by kleszcz nie miał dostępu do naszego ciała. Jak możemy się ochronić przed atakiem kleszczy? Przede wszystkim możemy udać się do placówki medycznej, która poinformuje nas gdzie są udostępniane szczepienia przeciwko kleszczom. Ponadto powinniśmy zadbać o odpowiednie ubranie, czyli długie spodnie, bluzy z długim rękawem, zakryte wysokie obuwie. Do tego powinniśmy chronić też naszą głowę. Aby uniknąć choroby, jaką jest kleszczowe zapalenie mozgu, powinniśmy także pamiętać by nie zapuszczać się w tereny nieznane, podmokłe jak łąki czy bagna.

Aby nie groziło nam odkleszczowe zapalenie mozgu po ukąszeniu przez kleszcze powinniśmy też unikać siadania na zwalonych pniach a po powrocie z lasu, dokładnie obejrzeć swoje ciało. Jeśli zauważymy jakieś niepokojące nas ślady ukąszeń lub też, gdy znajdziemy na swoim ciele kleszcza powinniśmy niezwłocznie udać się po pomoc do lekarza pierwszego kontaktu, który pomoże nam rozpoznać czy ugryzienie to ślad po kleszczu lub też pomoże nam w pozbyciu się kleszcza z naszego ciała.