Jak wstępnie zabezpieczyć dziecko i zmniejszyć ryzyko?

Statystyki wskazują na to, że odpowiednie postępowanie z dzieckiem i przestrzeganie pewnych zasada w znacznym stopniu może zmniejszyć ryzyko wystąpienia SIDS. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest to, aby kłaść dziecko na pleckach. Według danych statystycznych, po kampanii przeprowadzonej w USA, gdzie przypadków SIDS jest najwięcej, która mówiła, aby dziecko kłaść na pleckach, liczba zgonów niemowląt spadła o ponad połowę. Podobne dane dotyczą Europy.

Nawet jeśli dziecko ma katar, lepiej położyć niemowlę na boku. Nie jest to tak bezpieczne jak na pleckach, ale znacznie bezpieczniejsze niż na brzuszku. Łóżeczko, szczególnie na początku, warto ustawić w sypialni, aby w czasie pierwszych miesięcy mieć śpiącego malca na oku. Pamiętajmy, że odstęp między szczebelkami łóżeczka nie powinien przekraczać 8 centymetrów po to, by dziecko nie mogło się zaklinować.

Pamiętajmy również o materacyku. Nie może on być zbyt miękki. Jeśli główka malucha będzie się zapadać w miękkim podłożu, może to utrudnić mu oddychanie. Nie należy również podkładać maluszkowi pod główkę poduszki ani go przegrzewać. Temperatura w pokoju, w którym śpi niemowlę nie powinna przekraczać 20-22 stopni Celsjusza. Oczywiście z łóżeczka należy wyrzucić wszystkie zabawki, którymi malec mógłby sobie zrobić krzywdę lub włożyć sobie do buzi.